Muumien tarina 80 vuoden ajalta – Tove Janssonista Ihanaisten juurille
Rakastetut Muumit täyttävät 80 vuotta! Tove Janssonin 1940-luvulla luomat hahmot ovat valloittaneet sydämiä tarinoillaan ystävyydestä, seikkailuista ja suvaitsevaisuudesta.
Rakastetut Muumit ovat ilahduttaneet sukupolvia jo 80 vuoden ajan, ja niiden takana on lahjakas taiteilija ja kirjailija Tove Jansson. Jansson loi Muumit 1940-luvulla, alun perin satuhahmoiksi pelottavia kokemuksia ja tunteita käsitteleviin tarinoihin. Tarinoissa seikkailivat sympaattiset muumihahmot, jotka oppivat toinen toiseltaan ja löysivät rohkeutta kohdata elämän suuria haasteita. Toven luoma Muumilaakso on täynnä seikkailuja, ystävyyttä ja suvaitsevaisuutta, ja Muumien suosio kasvoi nopeasti maailmanlaajuiseksi ilmiöksi.

Meillä Ihanaisilla Muumien lumo on ollut aina läsnä. Yrityksemme syntyi alun perin Salosta, kun muumikeräily vei mukanaan niin intohimoisesti, että siitä päätettiin tehdä ammatti. Nyt tarina jatkuu uudella omistajalla, ja olemme iloisia saadessamme palata juurillemme. Viimeiset vuodet Ihanaiset ovat toimineet Porissa, mutta tällä hetkellä verkkokauppamme on jälleen Muurlassa. Tuntuu, että olemme palanneet takaisin kotiin – paikkaan, jossa intohimo Muumi-maailmaa kohtaan on aina ollut vahvasti läsnä.
Tervetuloa juhlistamaan Muumien pitkää historiaa kanssamme! Tutustu valikoimaamme ja löydä itsellesi tai läheisellesi oma Muumi-aarteesi.
