HuiGee (Huigee Organics Oy)
Ekologiset, luomupuuvillaiset vaatteet suomalaiselta HuiGeelta! Valikoimaan kuuluvat naisten tunikat ja mekot, leggingsit ja asusteet. Lapsille on tarjolla iloiset paidat, mekot, housut ja leggingsit. Jokaiseen vaatteeseen valmistetaan myös asusteet, kuten pipot, huivit ja vauvoille suositut kuolalaput. HuiGee on saanut vuonna 2017 lisenssin valmistaa Muumi-vaatteita ja asusteita. Laadukkaat Muumi-vaatteet on suunniteltu mm. upeista Tove Janssonin kirjakuvituksista, sekä tuotu vanhoja Toven alkuperäisiä kuoseja vaatteisiin. Mallisto on ajateltu palvelemaan koko perhettä, ja äidin ja lasten "samis" pukeutuminen onkin osa HuiGeen ideologiaa.

Kaikki vaatteet ja asusteet suunnitellaan Suomessa rakkaudella, ja valmistetaan läpinäkyvästi joko Suomessa käsityönä tai Euroopassa suomalaisomisteisessa tehtaassa. HuiGeen oma tiimi, sekä pääsuunnittelijana toimiva Camilla Mikama luovat yhdessä käytännöllisiä, mukavia ja laadukkaita vaatteita juuri sinulle. Vaatteen on kestettävä arkea, ja näytettävä hyvältä useiden pesujen jälkeenkin. Vaatteiden mitoitus on suomalaista ja reilua, taaten mukavan ja viehättävän istuvuuden.
Läpinäkyvä tuotantoketju ja työntekijöiden olosuhteet ovat tärkeitä. Vaatteet valmistetaan Portugalissa, suomalaisomisteisessa tehtaassa, jossa arvopohjana on ekologisuus, eettisyys ja tuotannon keskiössä ihmiset. Jokainen ompelija saa ansaitsemansa palkan työstään ja parhaat mahdolliset työolosuhteet, sekä meiltä suurimmat kiitokset! Lue lisää tehtaan tuotannosta ja sen arvoista HuiGeen omalta kotisivulta.
Kaikki asusteet valmistetaan käsityönä Suomessa pienessä ompelimossa. Jokainen päähine, huivi ja muu asuste tehdään suomalaisella työvoimalla, täysin käsityönä ja suurella sydämellä.